Opublikowany przez: Monika C. 2019-08-29 14:26:29
Autor zdjęcia/źródło: Farby do pokoju dziecka @Pixabay
Wakacyjną nieobecność dzieci w domu chętnie wykorzystujemy na małe remonty. To doskonała okazja, żeby zrobić mu niespodziankę i urządzić pokój JEGO (nie swoich) marzeń. Zazwyczaj aranżacja pokoju dziecka nie jest łatwym zadaniem, bo jest jednym z najmniejszych wnętrz w mieszkaniu, a ma pełnić kilka funkcji: miejsca do spania, zabawy, nauki i przechowywania! Dużo prawda? W idealnym świecie aranżacja pokoju dziecka spełni jeszcze jego marzenia. Dzisiaj skupimy się malowaniu ścian w pokoju dziecka. Przygotowaliśmy, krótki PORADNIK, na co zwracać uwagę, wybierając farbę do pokoju dziecka.
Pokój dziecka powinien być urządzony jak najbardziej „przyjaźnie”. Oznacza to, że oprócz estetyki i funkcjonalności, materiały użyte do wykończenia go nie powinny wydzielać substancji powodujących alergie. Dlatego najbardziej polecanymi farbami do pokoi dzieci są farby hypoalergiczne.
Farby hypoalergiczne – do pomalowania ścian w pokoju dziecka najlepiej wybierać te, które mają certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Będziesz mieć pewność, że nie zawierają substancji uczulających typu: rozpuszczalniki lub amoniak, nie wydzielają zapachu i są wodorozcieńczalne. Wśród nich znajdują się popularne farby emulsyjne, lateksowe i akrylowe. W pokoju dziecka sprawdzą się również farby fotokatalityczne, które zawierają nanokryształy dwutlenku tytanu. Dzięki nim, podczas reakcji fotokatalicznej przy udziale światła, zanieczyszczenia takie jak toksyny, bakterie, grzyby czy lotne związki organiczne (LZO) zostają zneutralizowane i rozłożone do dwutlenku węgla i wody.
Warto wiedzieć: nawet jeśli twoje dziecko nie jest alergikiem unikaj farb rozpuszczalnikowych, tynków mineralnych i farb strukturalnych – zawierają ziarnka piasku (pylą) i mają porowatą powierzchnię (gromadzą kurz).
Kolorowe ćciany w pokoju dzieci, fot.: Benjamin Moore
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rodzicom, którzy zamierzają malować pokój dziecka, marzą się ściany, które nie będą się brudziły. Taką funkcję mają farby zmywalne, czyli hydrofobowe i plamooodporne – ta technologia sprawia, że powierzchnia ściany „odpycha” wodę i płynne zabrudzenia, dzięki czemu wszelkie plamy usuwa się suchą ściereczką. Taka farba do pokoju dziecka jest marzeniem rodziców, jednak zanim ją kupisz sprawdź w jej składzie zawartość LZO (lotnych związków organicznych) – im mniej, tym ryzyko wystąpienia alergii u dziecka mniejsze. Jest to szczególnie ważne w pokojach dzieci najmłodszych, tych które często chorują lub już mają stwierdzone alergie.
Farba tablicowa nie musi być czarna, fot.: Tikkurila
Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym kryterium wyboru farby do ścian w pokoju dziecka, jest estetyka: czy farba ma być zwykła, czy może z efektem specjalnym? Jeśli nie przy wszystkich ścianach będą stały wysokie meble i zostaje sporo miejsca do zagospodarowania, warto zastanowić się nad oryginalnymi rozwiązaniami, a znacznie mniej kosztownymi niż tapety lub panele ścienne.
ściana jak tablica – to już znany „patent” i bardzo lubiany nie tylko przez dzieci. Farba tablicowa umożliwia bezpieczne, bo zmywalne rysowanie po ścianie. Jedynym „problem” rodziców młodszych dzieci może być wytłumaczenie im, że tylko z tej ściany rysunki się ścierają, z innych już nie...
Czy wiesz, że...?
Farba tablicowa nie musi być czarna! Niektórzy producenci proponują farby tablicowe w innych kolorach. Jeśli więc obawiasz, że duża, czarna powierzchnia w pokoju dziecka będzie zbyt przytłaczająca, możesz wybrać inny, jaśniejszy kolor. Klasyczną czarną farbą tablicową możesz pomalować tylko fragment ściany, na przykład nad biurkiem albo przy drzwiach. Farba tablicowa w pokoju dziecka świetnie się sprawdza także na drzwiach szafy – dużo miejsca na angielskie słówka, plan zajęć dodatkowych lub spisanie pomysłów na... stylizacje.
Farba magnetyczna – czyli taka, która przyciąga magnes. Jest to niewidoczna warstwa, która następnie możesz pomalować zwykła farbą, w dowolnym kolorze lub farbą tablicową – wtedy dziecko będzie mogło do niej nie tylko przymocowywać karteczki, rysunki czy magnesy z podróży ale też pisać po niej kredą.
Farba z efektem fluorescencyjnym - tą specjalną farbą możesz pomalować całą ścianę, ale znacznie ciekawiej wyglądają pokryte nią jedynie wybrane fragmenty, np. grochy, chmurki, słonce, czy gwiazdki na suficie. W pokoju młodszego dziecka farbą z efektem fluorescencyjnym możesz pomalować także włączniki światła, które będą widoczne w nocy.
Farba opalizująca – takie wykończenie w delikatnym kolorze złotym lub srebrnym przypadnie do gustu zwłaszcza dziewczynkom. Można nią pokryć nie tylko ściany ale i meble. Przy pomocy takiej farby można wyczarować „księzniczkowy” zagłówek łóżka...
Ściany pomalowany farbą z efektem fluorescencyjnym, fot.: Tikkurilla
Jak widać ściany w pokoju dziecka, mimo, że stanowią tło jego aranżacji, nie muszą być „zwykłe” i nudne. Mając do wyboru tyle możliwości, można urządzić naprawdę ciekawy pokój dla dziecka w każdym wieku.
>>> Czytaj też:
Jak urządzić pokój niemowlaka: łóżeczko, komoda, zasłony i co jeszcze?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Amma 2023.03.11 08:13
Pokoje dzieciaków malowaliśmy farbami Magnat Ceramic Care ze względu na właściwości zdrowotne tej farby. Jak dla mnnie same plusy - super kolory i plamoodporność to coś co sprawia, że jest idealna do pokoju dziecka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.